Porady na zdrowie. O zębach - O dentystach

endodonta cieszyn

Szyjka jest miejscem styku szkliwa korony

Szyjka jest miejscem styku szkliwa korony zęba z cementem korzeniowym. Może występować w 4 wariantach (z czego dwa pierwsze są najczęstsze):


Porady na zdrowie. O zębach - O dentystach endodonta cieszyn
/> Do szyjki zęba przyczepia się przyczep nabłonkowy, który jest połączeniem pomiędzy szkliwem a dziąsłem. W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne obniżanie się przyczepu nabłonkowego, co powoduje obnażanie korzeni.


Zęby mają różną ilość korzeni i tak najczęściej (są wyjątki): siekacze, kły, przedtrzonowce (z wyłączeniem pierwszych górnych przedtrzonowców) mają po 1 korzeniu, pierwsze górne przedtrzonowce i zęby trzonowe żuchwy mają 2 korzenie (przedtrzonowce podniebienny i przedsionkowy, trzonowce mezjalny i dystalny), trzonowce szczęki po 3 korzenie (podniebienny oraz dwa przedsionkowe – mezjalny i dystalny). Pomiędzy korzeniami znajduje się rozwidlenie zwane bi- lub trifurkacją, w zależności od ilości korzeni.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Mycie zębów po posiłku


Każdy chyba wie, zarówno dzieci jak i dorośli, że regularne mycie zębów jest bardzo ważne, żeby zachować je w dobrym zdrowiu i ustrzec się przed takimi chorobami jak próchnica. Jak często więc powinniśmy myć zęby? Wielu lekarzy stomatologów jest zdania, że zęby powinno się myć po każdym posiłku, jednak nie zawsze mamy czas lub warunki. Nie należy też przesadzać z częstotliwością mycia zębów, gdyż zbyt częste szczotkowanie może przyczynić się do osłabienia szkliwa. Jedno jest pewne – względne minimum to umycie zębów rano oraz wieczorem przed pójściem spać. Istotne jest, żeby po wieczornym szczotkowaniu nie spożywać żadnych pokarmów ani napoi słodzonych. Napicie się gorzkiej herbaty czy wody nie stanowi problemu. Wdrażając w życie nawyk regularnego mycia zębów z pewnością przysłużymy się ich zdrowiu.


Etapy leczenia kanałowego


Konieczność troszczenia się o zęby nie zawsze sprawia nam przyjemność, ale pewnych rzeczy niestety nie oszukamy. Nie chodzi bowiem jedynie o ich estetykę, ale także o zwyczajną użyteczność – jedzenie posiłków przy problemie z bolącym zębem staje się katorgą, a nie ma najmniejszego sensu w jej przeżywaniu.

Każdy ból dziąsła czy zęba powinien sprawić, że skonsultujemy się z dentystą. Inaczej może dojść do niechcianych komplikacji, a dodatkowo dni spędzone w takim stanie szybko stają się mocno frustrujące. Umawiając się na wizytę możemy być pewni, że w szybkim tempie wyeliminujemy dręczącą nas niedogodność.

Fachowe narzędzia każdego profesjonalisty sprawiają, że naprawa czy usuwanie zębów nie są obecnie czymś potwornie bolesnym. Użycie właściwego znieczulenia niweluje podrażnienie nerwów przy wyszarpnięciu zepsutej kości, a przeprowadzone następnie czynności pozwalają nam błyskawicznie zapomnieć o ewentualnych nieprzyjemnościach związanych z luką w uzębieniu.

Nasze zęby są bardzo cenną rzeczą, więc należy o nie wyjątkowo dokładnie dbać. Nie chcielibyśmy w końcu zmagać się z ich bólem, koniecznością usunięcia lub naprawy czy też na przykład mało estetycznymi przebarwieniami. Z tego powodu potrzeba nam czegoś więcej niż standardowe mycie zębów czy ograniczenie spożywania słodyczy.

Regularne wizyty u dentysty w celach kontrolnych są bardzo przydatne w wykrywaniu wszelkich nieprawidłowości. Niezależnie od typu naszych możliwych problemów – dziura w zębie, zwiększona kruchość, podejrzanie wyglądające dziąsło – uzyskamy fachową poradę, a następnie pomoc. Powszechnie bowiem wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Nawyk wizyt kontrolnych warto wpoić nie tylko sobie, ale i bliskim. Dbanie o uzębienie swojego dziecka jest istotnym elementem, ponieważ zaniedbania na wczesnym etapie mogą mieć w przyszłości niezbyt przyjemne konsekwencje. Pamiętajmy o tym za każdym razem, gdy zapisujemy się do dentysty – nasza pociecha też może na tym skorzystać.




© 2019 http://o-dentystach.architektwarszawa.com.pl/