Czy leczyć zęby można tanio? - O dentystach

Dobry dentysta Zabrze

Zanim jeszcze wybierzesz się na pierwszą

Zanim jeszcze wybierzesz się na pierwszą wizytę do swojego nowego dentysty, upewnij się, że na pewno wybrałeś dobrego, kompetentnego i profesjonalnego lekarza. Czym takim powinien się on zatem wyróżniać? Jakimi cechami mu

Czy leczyć zęby można tanio? - O dentystach Dobry dentysta Zabrze
si się wykazywać dobry i warty zaufania dentysta?

Na pewno kluczowa będzie posiadana przez niego wiedza oraz ogólne nabyte umiejętności, czyli to wszystko, co złoży się na jego kompetencje i wykształcenie. Pamiętaj jednak, że znajomość teorii nie musi wcale iść w parze z praktyką. Sprawdź zatem, jakie jest ogólne doświadczenie lekarza, czyli jak długo pracuje on w swoim fachu. Niekoniecznie musisz szukać od razu lekarzy starszej daty, jednakże dobrze by było, gdybyś wybrał taki gabinet dentystyczny, który utrzymuje się na rynku przynajmniej od paru lat.

Druga cecha - przyjazna postawa. Stomatolog, który już po przekroczeniu jego gabinetu od razu bierze do ręki narzędzia i zaczyna wiercić w twojej jamie ustnej, by tylko jak najszybciej zakończyć wizytę, absolutnie nie jest wart ani twojego zaufania, ani twoich pieniędzy. Szukaj więc raczej kogoś takiego, kto będzie w stanie wejść w twoją skórę i wykaże się empatyczną postawą.


Jeżeli przestaniemy go odwiedzać ryzykujemy nabawieniem

Gdy lęk przed dentystą zaczyna się wyraźnie nasilać, z czasem nasz dentysta zaczyna nas coraz rzadziej widywać, aż ostatecznie całkowicie przestajemy go odwiedzać. Myślimy, że jakoś to będziemy. Mamy nadzieję, że codzienne szczotkowanie zębów i języka wystarczy do tego, by nie nabawić się poważniejszych problemów. A tak oczywiście nie jest. Nie da się w stu procentach dbać na własną rękę o swoje zęby czy jamę ustną. Stomatolog od czasu do czasu sam musi sprawdzić stan naszego zdrowia, kontrolując to, co dzieje się w naszej jamie ustnej. Jeżeli przestaniemy go odwiedzać, ryzykujemy nabawieniem się poważnej próchnicy, wynikającej z nadmiernego nagromadzenia się bakterii w jamie ustnej. Nieleczona próchnica atakuje miazgi zęba - niszczy je, co nieraz doprowadza do martwicy samego zęba, którego w takim przypadku można już wyłącznie usunąć. Kiepski stan jamy ustnej przekłada się również na wygląd naszych zębów. A gdy ten nie jest dobry, tracimy swoją pewność siebie, bo nie możemy się już swobodnie i naturalnie uśmiechać - już sam ten fakt powinien nas skłonić do tego, by gabinet dentystyczny odwiedzać przynajmniej raz na pół roku.


Jakimi cechami wyróżnia się dobry stomatolog?

Dobry dentysta powinien zawsze w taki sposób przeprowadzać wszelkiego rodzaju zabiegi, by leczenie zębów czy nawet standardowe wizyty kontrolne były jak najmniej nieprzyjemne dla pacjentów i nie wywoływały u nich uczucia dyskomfortu. Nieoczywistą cechą charakteryzującą najlepszych lekarzy jest komunikatywność, ściśle łącząca się z ogólną przyjazną postawą. Zazwyczaj strach bierze się z niewiedzy, z czego prawdopodobnie każdy doskonale zdaje sobie sprawę. Pacjenci obawiają się, że leczenie kanałowe będzie dla nich bolesne, bo nie mają pojęcia, na czym ono właściwie polega i ile trwa. Dobry stomatolog zawsze wszystko najpierw objaśni pacjentowi, zanim w ogóle przejdzie do przeprowadzania zabiegu. Rozwieje wszystkie ewentualne wątpliwości i zapewni pełne wsparcie na czas trwania wizyty.

Pacjent musi też dobrze czuć się w miejscu, w którym zajmuje się swoimi zębami. Nie tylko lekarz powinien wyróżniać się pewnymi kluczowymi cechami, ale także i sam gabinet dentystyczny. Musi być on placówką higieniczną, estetyczną i nowocześnie wyposażoną. W takim gabinecie każdy od razu poczuje się w miarę swobodnie.


Czy wizyta w gabinecie dentystycznym musi być nieprzyjemna?

Chyba nie ma na świecie osoby, która chodziłaby do dentysty z przyjemnością. Wszyscy robią to z obowiązku. Wiedzą, że muszą dbać o swoje zęby i wiedzą, że w tym pomoże im wyłącznie dobry gabinet dentystyczny. Dlaczego jednak to właśnie te wizyty medyczne należą do najbardziej nieprzyjemnych? Dlaczego nikt nie reaguje paniką na wiadomość o szczepieniu, podczas gdy na widok tych wszystkich narzędzi, które trzyma w dłoni dentysta, wiele osób dostaje ataku paniki? Skąd bierze się ten lęk i czy można go jakoś przełamać?

Zazwyczaj z wizytami stomatologicznymi wiążą się nieprzyjemne wspomnienia. To właśnie ze względu na nie każdy stara się unikać jak ognia kolejnych spotkań z dentystą. Strach jest jednak zwykle nieuzasadniony i irracjonalny. Narasta do olbrzymich rozmiarów wyłącznie w głowie, podczas gdy w rzeczywistości zwykle okazuje się później, że nie było czego się bać. Nadmierny stres, który towarzyszy niektórym zarówno przed, jak i w trakcie podobnych wizyt, w psychologii nazywany jest dentofobią. Cierpi na nią olbrzymia ilość osób. Warto by było więc ją pokonać, aby później już bez żadnych oporów przechodzić przez zabiegi, które przeprowadza stomatolog. Złe doświadczenia z przeszłości można przecież zastąpić tymi dobrymi.



© 2019 http://o-dentystach.architektwarszawa.com.pl/